Psikolojik Motivasyon İle Sağlıklı Zayıflama

Birçoğumuzun başarısız sonuçlanan diyetleri olmuştur. Hatta bazılarımız destek aldığımız diyetisyenlerimizin her dediğine harfi harfine uyduğu halde kilo verememenin veya istendik seviyede kilo verememe gerçeğiyle karşı karşıya kalmışızdır. Bu tablolar karşısında “nerede yanlış yapıyorum, nerede eksiklik var” gibi sorularla da boğuşuyoruz belki de… Psikojik motivasyon desem ne dersiniz?

Evet yanlış duymadınız. Hayatımızda yaptığımız her işte olduğu gibi zayıflama konusunda da psikolojik olarak yeterince motive olmanın ciddi bir önemi vardır. Diyet sürecinde motivasyonel olarak yapılan en büyük eksikliklerden biri ; kişinin bilişsel olarak gireceği bu sürece kendini hazırlamamış olması veya hazırlayamayışıdır. “İnanmak başarmanın yarısıdır” atasözünü felsefe edinmek motivasyon bakımında harekete geçirici bir güçtür. Diyet süreci her ne kadar bedensel nefsi zorlayan bir süreç gibi bilinse de ruhun nefsini de zorlayabilen bir süreçtir. Çünkü stresle, üzüntüyle, acıyla vb. bir çok negatif duygusuyla baş edebilmek adına bir çok insan davranışsal olarak yemek yeme savunması geliştirir. Diyet süreci demek bu savunmanın büyük bir bölümünden vazgeçmek demek. Motivasyon diyet yaparken en çok ihtiyaç duyulan güçlerden biridir. Ara ara hepimiz bir çok farklı sebepten motivasyon eksikliği yaşayabiliriz. Motivasyonel eksiklik yaptığımız şey ne olursa olsun bir şeylerin tamamlanması veya istenilen seviyede iyi olmasının önünde bir engeldir. Diyet konusunda da yaşanan motivasyon eksikliği zayıflama sürecini olumsuz etkiler.

Peki diyet yaparken yeterince motive olmuş hissetmezsek kendimi ne yapabiliriz?

1-Her yeni çıkıl yol gibi diyete başlarken de bir ana hedef belirleyerek yola çıkabiilirsiniz. Ana hedef belirlerken bunların ulaşılabilir, gücünüz ve yeterlilikleriniz dahilinde gerçekçi olmasına özen gösteriniz.
2- Ana hedef sonrası ana hedefe hizmet edecek şekilde ara hedefler belirleyebilirsiniz. Varılmak istenilen yola çıkan kestirme yollar gibi düşünebilirsiniz ara hedefleri.

3-Hedefleri belirlerken pozitif ve harekete geçirici hedefler olmasına dikkat ediniz. Örneğin; bütün yağlarımdan kurtulacağım yerine yağ oranımı %23”ten %18”e düşüreceğim gibi.

4-Hedefleri belirledikten sonra bu hedefler için planlı olun. Planlar yapın. Günlük diyet hedefleriniz için gerekli yemek düzenini, egzersiz şeklini vs planlayarak hedefler için bir sistem kurmuş olursunuz.

5-Hedef planlamanızı yaparken bunları muhakkak hatırlatıcı olacak şekilde not edin. Gözünüzün önünde olacak şekilde bir hatırlatıcı düzen oluşturabilirsiniz.

6- Belki de motivasyon konusundaki en önemli basamaktır hayal etmek. Motivasyon eksikliği hissettiğin her an hedefinize vardığınızda hissedeceklerinizi, düşüneceklerinizi hayal edin. Diyetin her zorlayıcı noktasında bu hayal egzersizini yapabilirsiniz. Hayal kurmak haz alma duygusunu aktifleştireceği için motivasyon eksikliğinizi giderecektir.
Motivasyon eksikliğini kişinin kendisi tek başına tamamlayamayabilir. Diyet sürecinizde sizi en çok engelleyen sebebin motivasyon olduğundan emin olduğunuz takdir de motivasyon kaynağı oluşturmak, var olan motivasyon kaynaklarını harekete geçirmek için diyetinizle beraber bir psikolog desteği alabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Unutmayın! Başladığınız işlerin eksik veya yarıda kalmasının en büyük sebeplerinden biridir motivasyon. Ve motive olmuş her birey hedeflerine ulaşma konusunda başarmanın hazzını en iyi yaşayanlardır.